Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Kr 1842/12

 

Kraków, dnia 22 stycznia 2013r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Kutzner po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2013r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 października 2012 r. znak [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta, działając na podstawie:

- art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.

2006.139.992.);

- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U.2009. 129.1058);

- art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2000.98.1071 ) -

decyzją z dnia [...] 2012 r. znak [...] odmówił skarżącej M. S. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad mężem K. S.

W uzasadnieniu decyzji organ, cytując przepis art. 17 ww. ustawy o świadczeniach rodzinnych uznał , że zachodzi przesłanka wyłączająca przyznanie skarżącej wnioskowanego świadczenia, gdyż K. S., na którego zostało zawnioskowane świadczenie pielęgnacyjne , pozostaje w związku małżeńskim ze skarżącą.

W odwołaniu od powyższej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego skarżąca wniosła o uchylenie tej decyzji, sygnalizując względy natury społecznej , a zwłaszcza okoliczność, że pozostaje w trudnej sytuacji materialnej ; jedynym źródłem utrzymania rodziny pozostaje renta inwalidzka męża. Odmowa przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego z racji ograniczonych już dochodów , w ocenie skarżącej , utrudni funkcjonowanie rodziny. Ponadto skarżąca podniosła , że jest jedyną osobą w rodzinie, która może sprawować opiekę nad chorym na padaczkę mężem. Jak oświadczyła , skarżąca przebywa z mężem przez całą dobę i jest w stanie przewidzieć coraz częściej powtarzające się ataki padaczki i w miarę możliwości zapobiec ich skutkom. Z uwagi na konieczności opieki nad mężem, skarżąca nie podejmuje zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00