Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 426/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant St. sekr. sąd. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta C. z dnia [...]r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją Burmistrza Miasta C. z dnia [...] Nr [...] odmówiono A.B. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem L.B. W uzasadnieniu wskazano, że powodem odmowy przyznania świadczenia jest pozostawanie osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim.

Od tej decyzji odwołanie do wniosła A.B. W uzasadnieniu strona podniosła, że art. 17 ust. 5 pkt 2a ww. ustawy został zmieniony przez ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i daje obecnie prawo do otrzymywania świadczenia opiekuńczego osobie pozostającej w związku małżeńskim, gdy sprawuje opiekę nad współmałżonkiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wskazała, że wydając kwestionowaną decyzję okoliczności tej organ pierwszej instancji w ogóle nie uwzględnił. W decyzji z dnia [...] organ pierwszej instancji powołał się na brzmienie art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych sprzed nowelizacji tejże ustawy i na tej podstawie naruszając obowiązujące przepisy prawa wydał orzeczenie o odmowie przyznania mi świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto zauważyła, iż w dniu złożenia przez nią wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego mąż legitymował się orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia [...] o uznaniu za trwale niezdolnego do samodzielnej egzystencji (co jest traktowane na równi ze znacznym stopniem niepełnosprawności) o czym organ pierwszej instancji był powiadomiony, zaś orzeczenie o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności z dnia [...] zostało dołączone do akt sprawy niezwłocznie po jego otrzymaniu tj. w dniu [...] wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00