Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Gd 1283/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzat Gorzeń (spr.) Sędzia NSA Elżbieta Rischka Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi M. O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 25 kwietnia 2012 r. wnioskodawczyni złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia.
We wniosku wnioskodawczyni przedstawiła następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni aktem notarialnym z dnia 22 września 2009 r. nabyła od Gminy Miasta nieruchomość stanowiącą działkę o pow. 0,0379 ha, zabudowaną jednokondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym, stanowiącym jeden lokal o konstrukcji mieszkalnej i łącznej powierzchni użytkowej 37,00 m2, obejmujący dwa pokoje, kuchnię, WC i przedpokój. Cena wykupu lokalu skalkulowana została z uwzględnieniem 95 % bonifikaty.
W dniu 17 marca 2011 r. aktem notarialnym wnioskodawczyni przeniosła ww. nieruchomość na rzecz swojej wnuczki w drodze umowy dożywocia. Przeniesienie własności nastąpiło przed upływem 5 lat od dnia nabycia nieruchomości.
Wobec powyższego sformułowano następujące pytania :
1. czy przeniesienie własności nieruchomości w drodze umowy dożywocia zawartej przed upływem 5 lat od daty jego nabycia powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2. czy w przypadku kiedy wnioskodawczyni nie uzyskała przychodu w związku z umową dożywocia ma zastosowanie art.19 ust. 1 i 3 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych jako podstawa opodatkowania;