Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Gd 664/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant: Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi R. S. na postanowienie Wojewody z dnia 29 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Prezydenta Miasta z dnia 11 maja 2012 r., nr [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego R. S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
We wniosku z 17 stycznia 2012 r. R. S. wystąpił o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w G., przy ul. D. [...], oznaczonej jako działka nr [...], obręb [...], o powierzchni 1853 m2, dla której Sąd Rejonowy G. - P. prowadzi księgę wieczystą nr [...].
Postanowieniem z 11 maja 2012 r. Prezydent Miasta wykonujący zadania starosty z zakresu administracji rządowej zawiesił postępowanie administracyjne w w.w. sprawie, powołując się na art. 97 § 1 pkt 4 kpa. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że zgodnie z art. 4 ust. 13 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2005 r., nr 175, poz. 1459 ze zm.) jeżeli wcześniej niż w okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności była dokonana aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, dla ustalenia opłaty z tytułu przekształcenia przyjmuje się wartość określoną dla celów tej aktualizacji. Organ I instancji podał, że wypowiedział 30 grudnia 2010 r. dotychczas obowiązującą opłatę roczną za użytkowanie wieczyste przedmiotowej nieruchomości, a jej wartość rynkowa została określona - dla potrzeb aktualizacji opłaty - w operacie szacunkowym z 29 grudnia 2010 r. W toku postępowania organ ustalił, że w 2011 r. skarżący złożył wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej, dokonana wypowiedzeniem z 30 grudnia 2010 r., jest nieuzasadniona. Postępowanie w tym zakresie, toczące się przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, jeszcze nie zostało zakończone. W tej sytuacji, w ocenie organu I instancji, ustalenie zasadności aktualizacji opłaty rocznej stanowi zagadnienie wstępne dla toczącej się sprawy, w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 kpa.