Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. IV SA/Wr 633/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska, Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński (spr.), Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Protokolant Agnieszka Figura, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 14 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] na podstawie art.138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz art. 17 ust. 1-3, art.20 ust.3, art. 24 ust.3a, 4 art.26 ust.1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006r. Nr 139 poz.992, z późn. zm.), po rozpoznaniu odwołania D. K. od decyzji Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w N., działającego z upoważnienia udzielonego mu przez Burmistrza Miasta i Gminy N. z dnia [...] czerwca 2012r., nr [...] o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad babcią W. B. utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu podano, że D. K. w dniu [...] maja 2012r. złożył w Ośrodku Pomocy Społecznej w N. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad babcią W. B. Organ I instancji decyzją z dnia [...] czerwca 2012r., nr [...], orzekł o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu wskazano, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje wnioskodawcy, ponieważ nie jest on spokrewniony w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, a opiekę może sprawować trójka dzieci W. B., na których spoczywa w pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny.

Od decyzji tej w ustawowym terminie wniósł odwołanie D. K. Podniósł, że to on sprawuje opiekę nad babcią, nie pracuje i wspólnie zamieszkują, a nikt z dzieci nie jest w stanie zapewnić W. B. całodobowej opieki. Wskazał, że babcia jest schorowana, a jej dzieci rzadko ją odwiedzają. Podniósł również, że organ I instancji odmówił mu możliwości zapoznania się z aktami sprawy administracyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00