Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 1147/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant: Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I w dniu 15 listopada 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" Spółka Akcyjna we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego imieniu Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. orzeka, że uchylona w pkt I interpretacja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej - działającego w imieniu Ministra Finansów, na rzecz strony skarżącej, kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi spółki akcyjnej A. we W. (dalej: Spółka) jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia 28 maja 2012 r. nr [...], wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia momentu powstania przychodu.
Spółka wniosła w dniu 28 lutego 2012 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, podając w 2011 r. świadczyła usługi pośrednictwa finansowego oraz ubezpieczeniowego (między klientem a Bankiem, bądź Towarzystwem Ubezpieczeniowym). Zgodnie z zawartymi Bankami lub Towarzystwami Ubezpieczeniowymi (TU) umowami o współpracy, do obowiązków Spółki należała pomoc przy wypełnianiu wniosków kredytowych i ich weryfikacja, sprawdzanie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, a następnie przekazywanie Bankom lub TU wniosku kredytowego z kompletem zebranych dokumentów. Bank lub TU jednorazowo przekazywały Spółce informacje o zawartych umowach, bądź uruchomionych kredytach za pośrednictwem Spółki oraz o wysokości przysługującej jej z tego tytułu prowizji. W świetle postanowień umów o współpracy z Bankami samo wykonanie przez Spółkę szeregu czynności celem przekazania Bankowi kompletnego wniosku kredytowego, nie powodowało jeszcze powstania zobowiązania Banku wobec Spółki, a prawo do prowizji Spółka nabywała w momencie uruchomienia przez Bank kredytu klientowi skierowanemu do Banku przez Spółkę (lub odpowiednio w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej i zaksięgowaniu na koncie Ubezpieczyciela pierwszej składki wpłaconej przez Klienta skierowanego do TU). Co do zasady, prowizja naliczana była przez Banki, bądź TU za podpisane umowy, uruchomione kredyty, bądź wpłacone składki w poprzednim miesiącu kalendarzowym. Rozliczenie następowało w dniu, w którym Bank lub Towarzystwo Ubezpieczeniowe zgodnie z zawartą umową były zobowiązane do przedstawienia Spółce pisemnej informacji (raportu) o wysokości prowizji należnej Spółce z tytułu zawartych umów, udzielonych w poprzednim miesiącu kredytów i pożyczek Klientom, którzy trafili do Banku za pośrednictwem Spółki. Data, w której Bank lub Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobowiązane były do przekazania pisemnej informacji Spółce, a tym samym koniec okresu rozliczeniowego dotyczącego minionego miesiąca, wahał się w zależności od indywidualnych postanowień zawartych w umowach, między 5 a 20 dniem każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym uruchomiono kredyt lub zawarto umowę ubezpieczeniową, lub kredytową. Dla zilustrowania modelu współpracy Spółka przytoczyła we wniosku przykładowe zapisy umowy o współpracy z B. SA.