Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 1259/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Aleksandra Słomian, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatek akcyzowy za styczeń 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm. - dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa) uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego określającą D.P. A zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za styczeń 2007 r. i określił to zobowiązanie w kwocie 64.831 zł.

Wskazał organ, że przeważającym rodzajem działalności gospodarczej strony był obrót paliwami płynnymi, olejem opałowym prowadzony w czterech punktach sprzedaży oraz na terenie całego kraju autocysterną o pojemności 14.700 litrów. W styczniu 2007 r. strona dokonywała zakupu oleju opałowego od jednego podmiotu - B, każda dostawa dokumentowana była fakturą VAT, ogółem od dnia 1 do dnia 31 stycznia 2007 r. strona zakupiła 51.691 litrów oleju opałowego. W toku postępowania stwierdzono, że w dokumentacji strony część oświadczeń o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego za 2007 r. zawierała nieczytelne dane, uniemożliwiające ustalenie tożsamości osób nabywających olej opałowy lub nie były one w ogóle wpisane.

W styczniu 2007 r. sprzedaż oleju dokumentowana była fakturami lub paragonami fiskalnymi (wystawianych dla odbiorców nieprowadzących działalności gospodarczej). Od dnia 1 do dnia 31 stycznia 2007 r. strona sprzedała 14.650 litrów oleju opałowego na podstawie faktur - 17 transakcji oraz 38.571 litrów oleju opalowego na podstawie paragonów fiskalnych - 192 transakcje. We wszystkich przypadkach sprzedaży na podstawie faktury - oświadczenia o przeznaczeniu oleju składane były w formie pieczątki na fakturze, odnośnie sprzedaży paragonowej w postaci dwóch rodzajów druków zawierających takie elementy jak nazwa odbiorcy, adres, miejsce wystawienia oświadczenia, data i podpis je składającego, treść odnośnie przeznaczenia oleju opałowego, a także NIP, PESEL, ilość urządzeń grzewczych, adres ich zainstalowania, typ i rodzaj urządzenia. Przeprowadzone postępowanie podatkowe wykazało, iż w odniesieniu do podmiotów gospodarczych za niepotwierdzone transakcje na podstawie faktury uznano sprzedaż 50 litrów oleju na rzecz C z siedzibą w T., który to podmiot nie potwierdził takiego zakupu, oraz 932 litry oleju na rzecz D z siedzibą w W., który to podmiot stwierdził, iż strona nie występuje w kartotekach dostawców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00