Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 1015/12

 

Dnia 13 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 listopada 2012 r. sprawy ze skargi "A" SA z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...].06.2012 r. (nr [...]) Dyrektor Izby Celnej we W., po rozpatrzeniu odwołania strony - A S.A. w L. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...].04.2012 r. (nr [...]) odmawiającej stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za październik 2011 r. - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Wnioskiem z dnia 17.01.2012 r. skarżąca zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w L. o stwierdzenia nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego za październik 2011 r. z tytułu nabycia olejów smarowych. W uzasadnieniu wskazała, że dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej nabyła oleje smarowe oznaczone kodem CN 2710 19 71-83, które co do zasady są zwolnione od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, gdyż zużywane są na cele smarowe w maszynach, co z kolei dokumentowane jest w odpowiedniej ewidencji.

Powołując się na przepis § 4 ust. 2 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz.U. Nr 160, poz. 1075 - zwanym dalej "rozporządzeniem w sprawie dokumentu dostawy") wskazała strona, że wpis danych do ewidencji powinien nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu (zużyciu) wyrobów zwolnionych na cele uprawniające do zwolnienia, nie później jednak niż następnego dnia po ich otrzymaniu (zużyciu). Jednakże w październiku 2011 r., w niektórych przypadkach, spółka dokonywała wpisów do ewidencji odnoszących się do nabycia olejów oraz ich zużycia z kilkudniowym opóźnieniem. Z tego powodu, strona wpłaciła od tak zaewidencjonowanych olejów podatek akcyzowy, pomimo wykorzystania ich zgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od tego podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00