Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Łd 440/12
Dnia 4 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2012 roku sprawy ze skargi "A." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za grudzień 2010 roku oddala skargę .
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...], na podstawie art. 207 § 1 i 2, art. 233 § 1 pkt 1 - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. T. z dnia [...] nr [...] określającą A spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. zobowiązanie w podatku akcyzowym za grudzień 2010 r. w kwocie 2.155,00 zł.
Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.
W dniach od 30 do 31 sierpnia 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. T. przeprowadził w Spółce A. kontrolę w zakresie obrotu i zużycia olejów smarowych oraz prawidłowości stosowania zwolnień od akcyzy olejów smarowych, o których mowa w art. 32 ust. 5-13 ustawy o podatku akcyzowym. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że przedmiotem działalności Spółki jest produkcja ceramicznej galanterii sanitarnej oraz produkcja płytek ceramicznych. Analiza przedłożonych przez Spółkę dokumentów w postaci zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego (AKC-PR z dnia 3 marca 2009 r.) oraz dokumentów dostawy wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy za kontrolowany okres i kart zawierających rubryki dotyczące przyjęcia i wydania olejów smarowych wykazała, że w okresie od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 maja 2011 r. Spółka zakupiła 41.146 litrów olejów smarowych, które wykorzystywała do maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych płytek ceramicznych. Na podstawie przedstawionych dokumentów stwierdzono niezgodność dokumentów dostawy za okres od dnia 1 września 2010 r. do dnia 31 maja 2011 r. (z wyłączeniem dokumentów pochodzących od Spółki B.) z wzorem wynikającym z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy oraz brak ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem zaakceptowanej przez Naczelnika Urzędu Celnego w P. T. Kontrolę udokumentowano protokołem z dnia [...] nr [...].