Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 1705/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Kot, Sędziowie Sędzia WSA Cezary Kosterna (sprawozdawca), Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 217 zł (słownie: dwieście siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. P. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "skarżąca" lub "spółka") wniosła do Dyrektora Izby Skarbowej w W. jako organu upoważnionego przez Ministra Finansów do udzielania interpretacji (dalej: "organ") o udzielenie w trybie przepisów art. 14b § 1-3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami - dalej: Ordynacja podatkowa) interpretacji indywidualnej w odniesieniu do przepisów art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zmianami - dalej: "u.p.d.o.p.").

We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka zawiera umowy leasingu środków transportu i kosztów z tego tytułu nie można przypisać bezpośrednio do konkretnych przychodów uzyskiwanych przez spółkę. Jest to leasing operacyjny o jakim mowa w art. 17 b u.p.d.o.p.. Spółka jest zobowiązana do wpłacania na rzecz finansującego opłaty wstępnej, co jest warunkiem zawarcia umowy. W żadnym z zapisów umowy nie ma informacji, aby opłata wstępna była powiązana z ratami leasingowymi. Zgodnie z ustawą o rachunkowości z 29 września 1994 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r., Nr 152, poz. 1223) umowy są traktowane jako leasing finansowy i dla celów bilansowych leasingowane pojazdy spółka wykazuje jako środki trwałe. Natomiast uiszczone opłaty wstępne dla celów bilansowych są księgowane do zobowiązań z tytułu umów leasingu. Spółka nie ujmuje zatem opłaty wstępnej na koncie kosztów bilansowych w momencie jej zaksięgowania, lecz zwiększa ona wartość początkową środka trwałego i zostaje odniesiona w ciężar kosztów bilansowych poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Okres amortyzacji bilansowej co do zasady jest dłuższy niż okres, na jaki jest zawarta umowa leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00