Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 06-08-2024
Porada aktualna na dzień 06-08-2024
Data publikacji: 2024-08-06

W jaki sposób stowarzyszenie powinno rozliczyć przychody i koszty z tytułu najmu lokalu

PROBLEM

Stowarzyszenie, którego członkami są lokalni przedsiębiorcy prowadzi również działalność gospodarczą w ramach prowadzonej działalności osiąga przychody z tytułu najmu lokalu (jedna faktura w miesiącu). Oprócz tego osiąga przychód z tytułu odsetek z lokaty. Zrzeszenie ponosi koszty, np. usługa księgowa, koszty organizacji zebrania, koszty organizacji wigilii (najem sali czy usługa cateringowa), koszty prawnika i inne. W jaki sposób stowarzyszenie powinno rozliczyć przychody i koszty z tytułu najmu lokalu?

RADA

Stowarzyszenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarówno gdy są stowarzyszeniami rejestrowymi posiadającymi osobowość prawną (wpisanymi do KRS), jak i tzw. stowarzyszeniami zwykłymi jako jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenia rozliczają zatem przychody i koszty na takiej zasadzie jak inni podatnicy CIT.

UZASADNIENIE

Zasady podziału kosztów u podatników CIT zostały uregulowane w art. 15 ust. 2-2b ustawy o CIT. Zgodnie z tymi przepisami:

2. Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, oraz koszty związane z przychodami ze źródeł, z których dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są zwolnione z podatku dochodowego, a nie jest możliwe przypisanie danych kosztów do źródła przychodów, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają osiągnięte w roku podatkowym przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio.

2a. Zasadę, o której mowa w ust. 2, stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio.

2b. W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z zysków kapitałowych oraz przychody z innych źródeł przychodów, przepisy ust. 2 i 2a stosuje się także do przypisywania do każdego z tych źródeł kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami.

Jeżeli chodzi o VAT to stowarzyszenia podlegają opodatkowaniu tym podatkiem na takich samych zasadach jak inni podatnicy VAT. Opodatkowaniu podlega działalność polegająca zasadniczo na dostawie towarów lub świadczeniu usług. Stowarzyszenie może też korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT na zasadach wskazanych w art. 113 ustawy o VAT.

W ramach rozliczeń VAT stowarzyszenie może dokonywać odliczenia VAT naliczonego od dokonywanych wydatków, jeżeli wykonuje czynności opodatkowane VAT, a dokonane wydatki mają związek z wykonywanymi przez stowarzyszenie czynnościami opodatkowanymi VAT i tylko w takim zakresie w jakim ten związek występuje. W przypadku gdy nie można ustalić w jakiej części wydatek ma związek z czynnościami opodatkowanymi należy stosować odliczenie VAT według proporcji - na zasadach wskazanych w art. 90 ustawy o VAT.

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00