Wyrok WSA w Łodzi z dnia 3 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Łd 358/12
Dnia 3 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Protokolant Specjalista Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2012 roku sprawy ze skargi M. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej - oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 18 lipca 2011 r. do Prezydenta Miasta Ł. wpłynął wniosek A Spółka z o.o. o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej, na wieży stalowej o wysokości 49,95 m, z antenami sektorowymi i radioliniowymi, urządzeniem sterującym i przyłączem energetycznym, na nieruchomości przy ul. A w Ł., oznaczonej jako działka nr [...] w obrębie [...].
W dniu [...] Prezydent Miasta Ł. wydał decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę inwestycji.
Odwołanie od ww. decyzji wniosła M.J., zarzucając jej naruszenie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, poprzez błędne ustalenie stron postępowania. Ponadto, w jej ocenie, organ nieprawidłowo uznał brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, a także naruszył art. 35 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 35 ust. 3 ustawy - Prawo budowlane, niedostrzegając niezgodności projektu budowlanego z decyzją o lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Decyzją z dnia [...] Wojewoda [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 k.p.a., umorzył postępowanie odwoławcze uznając, że M.J. nie miała przymiotu strony w postępowaniu o pozwoleniu na budowę przedmiotowej inwestycji.
Zgodnie bowiem art. 28 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane stronami w postępowaniu w sprawie o pozwolenie na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Obszar oddziaływania obiektu, zdefiniowany w art. 3 pkt 20 ww. ustawy, został natomiast określony jako teren wyznaczony wokół obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.