Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Kr 1526/12
Sygn. akt I SA/Kr 1526/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 grudnia 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2012 r., sprawy ze skargi M. L. - H., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 14 czerwca 2012 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, - s k a r g ę o d d a l a -
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 12 marca 2012 r. uzupełniony pismem z dnia 10 kwietnia 2012r. M.L.H. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów przypadających na wspólnika spółki partnerskiej.
Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawczyni wyjaśniła, że w celu wykonywania wolnego zawodu lekarza, zawiązała spółkę partnerską. Zgodnie z umową spółki jest ona niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, zaś jej partnerzy udzielają świadczeń zdrowotnych odpłatnie lub nieodpłatnie. Świadczenia zdrowotne nieodpłatne udzielane są na podstawie umowy o świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych, w szczególności w oparciu o umowy zawarte obecnie miedzy spółką, a Narodowym Funduszem Zdrowia. Partnerzy udzielają świadczeń zdrowotnych odpłatnych na podstawie ustalonego przez nich cennika. Partnerzy w ramach spółki realizują również odpłatnie zadania zlecone, wynikające z programów zdrowotnych. Partnerzy wnieśli do spółki wkłady pieniężne, każdy w wysokości 700 zł, jak również zobowiązali się do świadczenia na rzecz spółki usług, polegających na wykonywaniu zawodu lekarza. Zgodnie z § 13 ust. 1 umowy partnerzy w zyskach i stratach uczestniczą w częściach równych. Jednakże zgodnie z § 13 ust. 2 umowy spółki, proporcje te mogą ulec zmianie na podstawie uchwały partnerów. W związku z powołanym zapisem podjęta została uchwała, w której ustalono następujący sposób rozliczania przychodów i kosztów spółki: