Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. I SA/Wr 1551/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Lidia Błystak, Sędziowie: Sędzia WSA - Tomasz Świetlikowski, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 czerwca 2012 roku sprawy ze skargi M. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. - Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. na rzecz M. M. kwotę 457,00 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. M. jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z dnia [...] znak [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że M. M. (zwany dalej: skarżącym lub wnioskodawcą) jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). W trakcie roku podatkowego (obrotowego), w grudniu 2010r., w związku z przystąpieniem do spółki nowego wspólnika - akcjonariusza, zmianie uległy zasady podziału zysku spółki. Po przystąpieniu kolejnego akcjonariusza procent udziału skarżącego w prawie do zysku spółki uległ zmniejszeniu.
W trakcie roku 2010 skarżący jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (zwanej dalej SKA) odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy z tytułu udziału w zysku spółki w każdym miesiącu - klasyfikując ten dochód jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W tym stanie rzeczy sformułowano pytanie:
Czy w przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca, w związku z obniżeniem procentu udziału w prawie do zysku spółki komandytowo-akcyjnej w grudniu 2010 r. jest uprawniony do uwzględnienia tego faktu w rozliczeniu rocznym i w konsekwencji będzie uprawniony do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku?