Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Gl 733/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości "A" Spółka Akcyjna w upadłości likwidacyjnej w T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Sprawa zawisła przed WSA w Gliwicach w wyniku skargi wniesionej na decyzję SKO w C. z dnia [...] r., nr [...]. Zaskarżoną decyzją, wydaną na wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy złożony przez "A" S.A. z siedzibą w T., SKO w C. utrzymało w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] r., nr [...]. Utrzymaną w mocy decyzją Kolegium odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] r. nr [...], którą organ ten działając w oparciu o przepisy art. 40 ust. 1, ust.2 pkt 1, ust. 3, ust. 4 ust. 11 i ust. 15 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych ( j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115ze zm. - dalej zwanej u.d.p.) oraz uchwały Rady Miejskiej w Z. nr [...] z dnia [...] r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych, zezwolił "A" S.A. W T. na zajęcie w okresie od [...] r do [...] r. pasa drogowego ul. [...] w Z. stanowiącej drogę gminną i ustalił z tego tytułu opłatę w wysokości [...] zł. Przedmiotowa decyzja Prezydenta Miasta Z. została wydana na wniosek "A" S.A. będącej wykonawcą robót związanych z budową kanalizacji sanitarnej stanowiącej inwestycję Gminy Z. Budowa ta była realizowana w oparciu o decyzję Starosty [...] nr [...] z dnia [...] r., którą zatwierdzono projekt budowlany i udzielono Prezydentowi Miasta Z. pozwolenia na budowę kanalizacji sanitarnej dla rejonu [...] w Z.

Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Z. zostało wszczęte przez SKO w C. na wniosek "A" S.A. We wniosku tym pełnomocnik Spółki radca prawny S. W. wskazał, że decyzja ta jest dotknięta wadą nieważności wskazaną w art. 156 § 1 pkt 4 k.p.a., gdyż skierowano ją do podmiotu, który nie był stroną postępowania. Uzasadniając to stanowisko Spółka wskazała przepis art. 39 ust. 3a u.d.p., zgodnie z którym w decyzji o udzieleniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego zawarte jest pouczenie inwestora o obowiązku uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, dotyczącego prowadzenia robót w pasie drogowym lub na umieszczenie w nim obiektu lub urządzenia. Zdaniem Spółki z przepisu tego jednoznacznie wynika, że to inwestor jest pod względem prawnym obowiązany jest wystąpić do właściwego organu o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, a tym samym jest on adresatem decyzji o udzielenie takiego zezwolenia. Według Spółki wykonawca robót nie może uzyskać zezwolenia na zajęcie pasa drogowego także w sytuacji, gdy inwestor w drodze umowy cywilnoprawnej przeniósł na niego obowiązek uzyskania zezwolenia i poniesienia związanych z tym opłat oraz ewentualnych kar. W przypadku gdy wniosek o zezwolenie na lokalizację w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego lub wniosek o umieszczenie w pasie drogowym obiektu lub urządzenia pochodzi od wykonawcy, zarządca drogi jest obowiązany wydać decyzje o umorzeniu postępowania jako bezprzedmiotowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00