Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. IV SA/Gl 299/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy Policji oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym z dnia [...] r. Nr [...] Komendant Miejski Policji w C. odwołał mł. insp. T.K. z zajmowanego stanowiska Komendanta Komisariatu Policji [...] Komendy Miejskiej Policji w C z dniem [...]r. i z dniem [...]r. przeniósł go do swojej dyspozycji zgodnie z art. 6e ust. 1 i 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 z późn. zm.), zwanej dalej w skrócie "ustawa o Policji".
W odwołaniu od powyższej decyzji T.K. wniósł o jej uchylenie, wskazując na brak wnikliwego rozpatrzenia materiału dowodowego zebranego w sprawie oraz brak uzasadnienia faktycznego rozstrzygnięcia, jak również bezzasadne nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Komendant Wojewódzki Policji w K. uwzględnił odwołanie i decyzją Nr [...] z dnia [...]r. uchylił rozkaz personalny z dnia [...]r. oraz przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, wskazując na konieczność uzupełnienia postępowania oraz podania przyczyn, które wpłynęły na utratę zaufania do osoby T.K.
Kolejnym rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...]r., wydanym również na podstawie art. 6e ust. 1 i 3 ustawy o Policji, Komendant Miejski Policji w C. odwołał mł. insp. T.K. ze stanowiska Komendanta Komisariatu Policji [...] w C. z dniem [...]r. i przeniósł do swojej dyspozycji z dniem [...]r.
W uzasadnieniu tego rozkazu organ podniósł, że w toku postępowania włączono materiał dowodowy z lat 2008-2010 zawierający przykłady zachowań T.K., które negatywnie rzutują na ocenę pełnionej przez niego funkcji. Były to, między innymi opieszałe wykonywanie poleceń przełożonych w zakresie rozliczania i archiwizowania dokumentacji niejawnej, niewykonanie poleceń w zakresie przekazywania materiałów postępowań do Zespołu Nieletnich KMP w C. w sprawie czynów karalnych popełnionych przez nieletnich, bark prawidłowego ewidencjonowania i powierzania środków trwałych, niestaranne wykonywanie poleceń dotyczących kwartalnego rozliczania dzienników korespondencji spraw niezałatwionych oraz szereg nieprawidłowości ujawnionych i udokumentowanych w przeprowadzanych kontrolach odnoszących się w większości do wykonywania zadań z zakresu służby prewencyjnej. Organ wskazał także, że zebrany materiał dowodowy zawiera przykłady nieprawidłowości, które miały różny charakter i ciężar gatunkowy. Oceniane jako całość w ciągu zdarzeń występujących na przestrzeni lat 2008-2010 wskazują na niewłaściwy sposób pełnienia obowiązków przez T.K. Kompleksowa ocena pracy, szczególnie za okres ostatnich 2 lat, również spowodowała utratę zaufania Komendanta Miejskiego Policji oraz jego zastępców do T.K. z powodu między innymi stylu zarządzania kierowaną jednostką, sposobu podejścia do rozwiązywania problemów oraz stosunku do przełożonych, jak też wydawania poleceń i usuwania stwierdzonych nieprawidłowości.