Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. II SA/Gd 393/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2012 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. K. na uchwałę Rady Gminy Kwidzyn z dnia 1 lipca 2011 r., nr IX/43/11 w przedmiocie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kwidzyn oddala skargę.
Uzasadnienie
Rada Gminy podjęła w dniu 1 lipca 2011 roku uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy K.
Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 roku, nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) - dalej zwanej w skrócie "u.p.z.p.".
Skargę na opisaną powyżej uchwałę Rady Gminy wniósł M. K., domagając się stwierdzenia jej nieważności z uwagi na to, że zaskarżona uchwała została podjęta bez obowiązkowej formy powiadomienia mieszkańców, to jest bez obwieszczenia w sposób zwyczajowo przyjęty. Poprzez opisane naruszenie procedury ustalonej w przepisach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, naruszony został interes prawny skarżącego jako właściciela nieruchomości gruntowej, położonej we wsi K., numer działki [...] - objętej ustaleniami studium.
W uzasadnieniu skarżący stwierdził, że zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem przepisów prawa naruszając jego interes prawny jako właściciela nieruchomości położonej na terenie sołectwa K. i objętej ustaleniami studium i jako taka nie może funkcjonować w obrocie prawnym. Skarżacy wyjaśnił, że Wójt Gminy nie ogłosił w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowości K. tj. przez wywieszenie w zamykanej tablicy ogłoszeń, która znajduje się we wsi, informacji o podjęciu uchwały, nie ogłosił także w ten sposób o wyłożeniu projektu studium do publicznego wglądu i terminie dyskusji publicznej nad przyjętymi w tym projekcie rozwiązaniami z udziałem osób zainteresowanych. Skarżacy zaznaczył przy tym, że w dyskusji tej nie uczestniczyli mieszkańcy sołectwa K., jak też właściciele nieruchomości tam położonych. W ocenie skarżącego, powyższymi zaniechaniami Wójt stara się doprowadzić do powstania farmy wiatraków produkujących energię elektryczną na terenie wsi K., z pominięciem wymaganych procedur prawnych, obawiając się negatywnej reakcji mieszkańców, w prawa i interes których taka lokalizacja farmy wiatrowej uderza.