Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. I SA/Wa 1111/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie: WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant Kinga Kaczmarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2012 r. sprawy ze skargi M. K. na postanowienie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy podjęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [..], po rozpatrzeniu wniosku M. K. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] o odmowie podjęcia postępowania w sprawie rozpoznania wniosku M. K. o stwierdzenie nieważności decyzji Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] października 2000 r. nr [...], zawieszonego postanowieniem Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...].

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że Minister Infrastruktury postanowieniem z dnia [...] grudnia 2010 r. zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie rozpoznania wniosku M. K. o stwierdzenie nieważności decyzji Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] października 2000 r. odmawiającej stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z dnia [...] marca 1952 r. o wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa zabudowanej nieruchomości położonej w K. przy ul. [...], do czasu przedłożenia prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnego, zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia po B. G. Przy piśmie z dnia [...] lipca 2011 r. adwokat R. R. - pełnomocnik M. K. nadesłał, na potwierdzenie oczywistego stanu spadkowego po zgonie B. G., akt z dnia [...] września 1992 r. sporządzony przez notariusza F. G. w F. wraz z jego tłumaczeniem na język polski. Pismem z dnia [...] października 2011 r. [...] Ministerstwo Infrastruktury zwróciło się do pełnomocnika M. K. o nadesłanie postanowienia właściwego sądu polskiego o uznaniu tego aktu zagranicznego. W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia [..] listopada 2011 r. pełnomocnik wnioskodawczyni wskazał, że powołany akt jest zagranicznym dokumentem urzędowym i na podstawie art. 1138 kpc ma moc na równi z polskimi dokumentami, nie jest zaś orzeczeniem sądu zagranicznego, które wymagałoby uznania przez sąd polski na podstawie art. 1145 kpc. Zatem przedłożony organowi dokument urzędowy opatrzony klauzulą apostille, zgodnie z wymogami Konwencji Haskiej z 1961 r., znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych, winien zostać uznany przez organ za wystarczający do podjęcia zawieszonego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00