Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. II SA/Po 701/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 listopada 2012 r. sprawy ze skargi R. G., E.S., E. B., P. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2012 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżących R. G. i E. S. kwotę 757,- (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych oraz na rzecz skarżących E. B. i P. B. kwotę 500,- (pięćset) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 5 października 2007r. P. K. złożył w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta P. wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie przeznaczenia budynku gospodarczego na restaurację oraz na budowę hotelu, na działce nr [...] arkusz mapy [...] obręb R., położonej w P., przy ul Ł..
Postanowieniem z dnia [...] 2008r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., działając na podstawie art. 123, art. 124, w zw. z art. 26 § 2 k.p.a. wyznaczyło Wójta Gminy C. do załatwienia sprawy z wniosku P. K.. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż w przedmiotowej sprawie zachodzi przesłanka wyłączenia organu właściwego do rozpoznania wniosku - Prezydenta Miasta P., który jest stroną postępowania.
Decyzją z dnia [...] 2010r. Wójt Gminy C. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji wskazanej we wniosku z dnia 5 października 2007r. W wyniku odwołań wniesionych przez R. G. i E. S. oraz M. i K. M., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia 28 lutego 2011r. uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji. W uzasadnieniu decyzji wskazano na brak załączników do zaskarżonej decyzji w postaci części tekstowej i graficznej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, w zakresie spełnienia przesłanek z art. 61 u.p.z.p., czym organ naruszył przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolegium wskazało również, iż ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż działka znajduje się w sąsiedztwie istniejącej instalacji kanalizacyjnej, zatem organ I instancji winien prawidłowo ustalić kwestię odprowadzania ścieków, a to w kontekście art. 5 art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, (Dz. U. z 2005r. nr 236, poz. 2008).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right