Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. II SA/Ke 741/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędzia NSA Anna Żak, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 listopada 2012r. sprawy ze skargi P.B. na decyzję - rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr [...] z [...] Komendant Wojewódzki Policji po rozpatrzeniu odwołania P. B. utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w S. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 2 kpa.

W uzasadnieniu organ podał, że w dniu [...] Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w S. wydał w stosunku do post. P. B., policjanta odbywającego trzyletnią służbę przygotowawczą, opinię służbową na okres od 31 grudnia 2010 r. do [...] z wnioskiem końcowym "nieprzydatny do służby". Po złożeniu przez P. B. odwołania, powołana do jego rozpatrzenia komisja nie znalazła podstaw do zmiany opinii, w konsekwencji czego na podstawie § 8 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie opiniowania służbowego Komendant Powiatowy Policji

w S. utrzymał opinię w mocy. Opinia ta stała się ostateczna.

Rozkazem personalnym z 30 lipca 2012 r. Komendant Powiatowy Policji

w S. zwolnił skarżącego ze służby w Policji z dniem 30 lipca 2012 r. w związku z nieprzydatnością do służby stwierdzoną w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej.

W odwołaniu od ww. rozkazu skarżący podniósł, że wydanie opinii służbowej ma charakter uznaniowy, a sama opinia jest obarczona wadami - m.in. nie zawiera uzasadnienia co uniemożliwia ustalenie czy bezpośredni przełożony nie przekroczył granic uznania administracyjnego. Podważył również zasadność nadanego decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności wobec lakonicznego, w jego ocenie, uzasadnienia ograniczającego się do stwierdzenia braku możliwości dopuszczenia do służby policjanta do niej nieprzydatnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00