Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. II SA/Gl 640/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant starszy referent Marta Zasoń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2012 r. ze skargi M.P. i A.P. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary z tytułu niezgodności wykonania obiektu budowlanego z pozwoleniem na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z [...] r. Wójt Gminy B. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego z garażem na działce nr [...] w S. przy ul. [...] dla A. i M. P. Projekt zagospodarowania działki przewidywał wykonanie na działce trzykomorowego bezodpływowego zbiornika na nieczystości. Także część architektoniczno-budowlana projektu zawiera projekt budowy trzykomorowego zbiornika ścieków.

Pozwolenie na budowę zostało zmienione w części dotyczącej projektu budowlanego decyzją Starosty Powiatowego w B. nr [...] z [...] r., którą zatwierdzono zmiany do projektu budowlanego. Projekt stanowiący załącznik do tej decyzji w pkt II.4.2 także przewiduje wykonanie odprowadzenia kanalizacji sanitarnej do 3 komorowego bezodpływowego osadnika ścieków (k.4). Na projekcie zagospodarowania terenu zatwierdzonym decyzją zmieniającą również naniesiony jest zbiornik na nieczystości (k. 32). Z opisu zmian wynika, że dotyczyły one parametrów budynku i wysokości kalenicy części mieszkalnej w związku z powziętym przez inwestora zamiarem wykorzystania przestrzeni dachowej na poddasze użytkowe, co skutkowało podwyższeniem ścian podłużnych budynku i wprowadzeniu klatki schodowej.

Wnioskiem z 19 grudnia 2011 r. inwestorzy wystąpili do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. o wydanie pozwolenia na użytkowanie przedmiotowego budynku mieszkalnego z garażem w związku z zamiarem przystąpienia do użytkowania przed wykonaniem wszystkich robot budowlanych. Podano, że do wykonania pozostało poddasze, okna dachowe i schody na piętro. Do wniosku dołączono inwentaryzację geodezyjną powykonawczą budynku, kopie świadectwa energetycznego budynku i decyzji o pozwoleniach na budowę, projekt budowlany do wglądu, a także oświadczenie kierownika budowy, że roboty w zakresie parteru oraz garażu zostały wykonane zgodnie z projektem i warunkami pozwolenia na budowę, a teren uporządkowano. W znajdującym się w aktach dzienniku budowy na stronie 20 pod datą 24 lipca 2008 r. znajduje się wpis, że wykonano montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00