Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. I SA/Gl 421/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Organiściak, Sędziowie WSA Beata Kozicka, Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant Karolina Czaplicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2012 r. sprawy ze skargi A. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...]r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] r. nr [...] nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej ww. organu podatkowego z dnia [...] r. nr [...] w sprawie określenia A. Z. zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. w wysokości [...]zł.

W podstawie prawnej tego rozstrzygnięcia wskazano art. 233 § 1 pkt 1, 239b § 1 pkt 4 i § 2 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia podano na wstępie, że organ I instancji w oparciu o art. 239 a i art. 239 b Ordynacji podatkowej stwierdził, iż warunkiem nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej konieczne jest spełnienie przynajmniej dwóch przesłanek. Pierwszą jest zaistnienie chociażby jednej z czterech okoliczności wymienionych w art. 239b § 1 Ordynacji podatkowej. Drugą przesłanką wskazaną w przepisie art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej jest uprawdopodobnienie, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane.

Dalej organ I instancji wskazał, iż termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji z dnia [...] r. upływa w dniu 31 grudnia 2011 r., czyli jest krótszy niż 3 miesiące. Zatem przesłanka określona w przepisie art. 239b § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej została spełniona.

W dalszej części swoich wywodów organ I instancji przedstawił następujące przesłanki uprawdopodabniające, że zobowiązanie wynikające z ww. decyzji nie zostanie przez A. Z. wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00