Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 listopada 2012 r., sygn. IV SA/Gl 676/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Andrzej Matan Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2012 r. sprawy ze skarg Międzyzakładowej Organizacji Związkowej A w C., Wojewody [...] na zarządzenie Prezydenta Miasta C. z dnia [...] r. nr [...]. w przedmiocie szkół i placówek oświatowo -wychowawczych 1) stwierdza nieważność zaskarżonego zarządzenia; 2) zasądza od Prezydenta Miasta C. na rzecz skarżącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej A w C. kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia [...] r., nr [...] Prezydent Miasta C. ustalił zasady organizacji pracy na rok szkolny 2012/2013 przedszkoli, szkół i innych placówek prowadzonych przez Miasto C. na prawach powiatu.

Pismem z dnia 4 lipca 2012 r. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa A w C. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na wyżej opisane zarządzenie Prezydenta Miasta C. zarzucając naruszenie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, art. 31 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 113 ustawy Kodeks pracy. W uzasadnieniu skargi wskazano, że polecenie nakładane przepisami zarządzenia polegające na konieczności składania odwołań od każdego orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest pozbawione podstaw prawnych. Tryb bowiem orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia oraz odwołań od wydanych orzeczeń lekarskich reguluje rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Zatem wskazano, że regulacji tych nie można modyfikować w drodze zarządzenia. Dodatkowo skarżący podał, że również polecenie nie zatrudniania nauczycieli emerytów zawarte w treści skarżonego zarządzenia jest sprzeczne z przepisami prawa w szczególności z regulacją art. 11 3 Kodeksu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00