Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. II SA/Gd 337/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Straszy Sekretarz Sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 28 listopada 2012 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 23 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nieważności decyzji dotyczącej zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz Gminy K., decyzją z dnia 30 grudnia 2002 r. zatwierdził projekt podziału działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi: [...], [...], [...], [...], [..., [...], położonych w K. obr. VIII, dla których Sąd Rejonowy w K. Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [...], [...], na działki oznaczone numerami ewidencyjnymi od [...] do [...].
W dniu 27 października 2009 r. do Starostwa Powiatowego w K. wpłynął wniosek E. K. o stwierdzenie nieważności wymienionej decyzji Burmistrza Gminy K., z uwagi na to, że wydana została ona w trakcie toczącego się postępowania o zwrot podlegających podziałowi nieruchomości. Zdaniem wnioskodawcy, skoro podziału nieruchomości dokonano przed zakończeniem postępowania o zwrot nieruchomości, to decyzja o podziale jest z mocy prawa nieważna.
Decyzją z dnia 8 lutego 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze , działając na podstawie art. 156 § 1 oraz art. 157 § 1 i art. 158 kpa, odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Gminy K. z dnia 30 grudnia 2002 r. Uzasadniając wydaną decyzję, Kolegium stwierdziło, że choć E. K. posiada interes prawny uprawniający go do uczestniczenia w postępowaniu o stwierdzenie nieważności opisanej decyzji podziałowej, to w sprawie nie zaszły przesłanki, o których mowa w art. 156 kpa i dlatego nie można stwierdzić nieważności tej decyzji.
Decyzją z dnia 12 maja 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu wniosku E. K. o ponowne rozpatrzenie sprawy, działając na podstawie art. 127 § 3 kpa oraz art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 157 § 1 i 2 kpa, utrzymało w mocy decyzję z dnia 8 lutego 2010 r., w pełni podzielając stanowisko w niej wyrażone. Kolegium wyjaśniło również, że podział nieruchomości dokonany pomimo toczącego się postępowania o zwrot nieruchomości nie uzasadnia zastosowania trybu nadzwyczajnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right