Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 listopada 2012 r., sygn. II SA/Gd 389/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Antończyk, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.), Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 17 października 2012 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 14 maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia 3 stycznia 2012 roku, nr [...]; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej R. K. kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 3 stycznia 2012 roku, nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, stwierdził brak podstaw do wydania I. D. decyzji nakazowej w trybie art. 50 i art. 51 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zm.) - dalej zwanej jako "stawa - Prawo budowlane", w przedmiocie legalności zabudowy należącej do niej działki nr [...], położonej przy ul. G. [...] w S.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji stwierdził, że inwestor wykonuje roboty budowlane związane z budową dwóch budynków gospodarczych w oparciu o przyjęte przez Starostę zgłoszenie z dnia 20 sierpnia 2009 roku. Budowa dwóch budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. mieści się w ramach określonych w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane. Organ stwierdził, że przedmiotowe obiekty, pomimo ich usytuowania w innej, lecz dopuszczalnej, odległości, niż to wskazano w zgłoszeniu, a także pomimo wykonania na tym etapie inwestycji otworów o innych wymiarach i w innym miejscu, nie naruszają przepisów techniczno-budowlanych. Wobec powyższego brak jest podstaw do jakiejkolwiek ingerencji organu nadzoru budowlanego, by doprowadzać do stanu zgodnego z przepisami roboty budowlane, które tych przepisów nie naruszają.
-
keyboard_arrow_right