Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 października 2012 r., sygn. II SA/Wr 425/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Halina Kremis Sędzia NSA - Julia Szczygielska Sędzia WSA - Ireneusz Dukiel /sprawozdawca/ Protokolant - Wojciech Śnieżyński po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 września 2012 r. sprawy ze skargi A.U. i P. U. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 20 kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki samowolnie wybudowanej konstrukcji oporowej- muru oporowego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz skarżących kwotę 500,00 zł /słownie: pięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A.U. i P. U. (zwanych dalej skarżącymi) jest wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. decyzja D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. (dalej powoływanego w skrócie jako DWINB) z dnia 20 kwietnia 2012 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie W. (dalej powoływanego w skrócie jako PINB) z dnia 21 lutego 2012 r., nr [...], którą nakazano skarżącym rozbiórkę samowolnie wybudowanej konstrukcji oporowej - muru oporowego.

Zaskarżona decyzja została podjęta w następujących, istotnych dla sprawy, okolicznościach faktycznych i prawnych:

W związku z wnioskiem właścicieli nieruchomości graniczącej bezpośrednio z należącą do skarżących działką, PINB wszczął w dniu 28 stycznia 2011 r. postępowanie administracyjne w sprawie samowolnej budowy na tej działce muru oporowego. W toku przeprowadzonych w dniu 3 marca 2011r. oględzin organ I instancji ustalił, że na działce znajduje się mur żelbetowy o szerokości 15 cm, wysokości (ponad poziom terenu) 0,5 m, głębokość posadowienia w gruncie 0,8 m. W przedmiotowym murze na całej długości, w odległości 2,5 - 3 m od siebie, rozmieszczone zostały na poziomie terenu przepusty o średnicy 10 cm. Ponadto na działce znajduje się podjazd wykonany w następujący sposób - mury żelbetowe ustawione po obwodzie zostały wypełnione ziemią, którą utwardzono i na niej ułożono kostkę brukową - wyniesiony został ponad poziom terenu o 0,65 m. Ponadto organ nadzoru budowlanego stopnia powiatowego na podstawie informacji z Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatu W. stwierdził, że nie zostało przyjęte zgłoszenie ani nie zostało wydane pozwolenie na przedmiotowe roboty. Pismem z dnia 7 marca 2011 r. inwestorzy opisanych robót, poinformowali, że ich zamysłem jest wykonanie na murku żelbetowym ażurowej konstrukcji drewnianej jako elementu wsporczego pnączy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00