Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 31 października 2012 r., sygn. II SA/Sz 624/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Dolecki, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Protokolant Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2012 r. sprawy ze skargi E. A. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zgłoszenia budowy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., Nr [...] , wydaną na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., nr 98 ze zm.) oraz na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 i art. 82 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm.) Starosta wniósł sprzeciw do zgłoszenia dokonanego przez E. A. o zamiarze budowy indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków. Organ uznał, że realizacja tego zamierzenia naruszałaby inne przepisy prawa, w rozumieniu art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.

Z akt sprawy oraz treści uzasadnienia powołanej decyzji wynika, że E. A. w dniu [...] r., zgłosił zamiar budowy indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności [..] m3 na dobę, zlokalizowanej w miejscowości P. na terenie działek nr [...] w obrębie P. gmina G. Jednocześnie pismem z tej samej daty ([...] r.)., kierowanym do organu, E. A., argumentował, że koszty przyłączenia budynku do gminnej sieci kanalizacyjnej, są wyższe, niż rozwiązanie polegające na budowie przydomowej oczyszczalni ścieków. Z powyższych względów, inwestor uznał, że w przedmiotowym zamierzeniu, miał prawo skorzystać z wyboru, jaki daje właścicielowi art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (Dz. U. z 2005 r., nr 236, poz. 2008 ze zm.).

Organ pierwszej instancji, po przeanalizowaniu dołączonych do zgłoszenia dokumentów, w tym mapy sytuacyjno - wysokościowej uznał, że istnieje możliwość przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej (ks-200), przebiegającej w pobliżu nieruchomości wnioskodawcy i zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (także powołanym przez stronę), właściciel powinien przyłączyć nieruchomość do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Organ powołał się także na pismo z dnia [...] r., Spółki A. w którym stwierdzono możliwość odprowadzenia ścieków sanitarnych z nieruchomości E. A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00