Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Gd 780/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Referent Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2009r. na rozprawie sprawy ze skargi M. W. i T. W. na decyzję Wojewody z dnia 12 sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zamiaru budowy obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty z dnia 28 kwietnia 2008 roku, nr [...]; 2. określa, że decyzje uchylone w punkcie pierwszym wyroku nie mogą być wykonane; 3. zasądza od Wojewody solidarnie na rzecz skarżących M. W. i T. W. kwotę 500 zł. (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 11 marca 2008 roku M. i T. W. dokonali zgłoszenia Staroście zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych polegających na budowie wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy 25 m2 na działce nr [...] położonej w miejscowości M., gmina K.. Jako podstawę prawną zgłoszenia wskazali art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm. - dalej jako ustawa - Prawo budowlane).

Postanowieniem z dnia 19 marca 2008 roku Starosta nałożył na zgłaszających obowiązek uzupełnienia zgłoszenia, w terminie do dnia 4 kwietnia 2008 roku, poprzez wskazanie do jakiego, istniejącego na działce, budynku zgłaszany budynek będzie pełnił funkcję uzupełniającą.

W piśmie z dnia 31 marca 2008 roku, które wpłynęło do organu pierwszej instancji w dniu 4 kwietnia 2008 roku, zgłaszający stwierdzili, że przepisy ustawy - Prawo budowlane nie narzucają konieczności umieszczenia budynku gospodarczego w sąsiedztwie budynku mieszkalnego bądź innego istniejącego na działce, określają jedynie maksymalne wymiary budynku i ilość budynków na nieruchomości. Podnieśli nadto, że postanowienie Starosty z dnia 19 marca 2008 roku nie zawiera podstawy prawnej oraz że brak jest podstaw do uzupełnienia zgłoszenia o dokumenty nie wymagane prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00