Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 maja 2009 r., sygn. II SA/Gd 86/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2009 r. sprawy ze skargi D. R. i F. R. na decyzję Wojewody z dnia 22 grudnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zgłoszenia robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty z dnia 5 sierpnia 2008r., nr [...], 2. zasądza od Wojewody solidarnie na rzecz skarżących D. R. i F. R. kwotę 700,- zł (siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 11 lipca 2008 roku D. i F. R. dokonali zgłoszenia Staroście zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych polegających na budowie wolnostojącego budynku gospodarczego o powierzchni 6,20 m x 3,20 m na działce nr [...] położonej we wsi K., gmina C.

Starosta - decyzją z dnia 5 sierpnia 2008 roku, nr [...], wydaną na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm. - dalej jako ustawa - Prawo budowlane) wniósł sprzeciw w sprawie powyższego zgłoszenia. Decyzja została doręczona D. i F. R. w dniu 14 sierpnia 2008 roku.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że zgłoszone roboty budowlane - polegające na budowie budynku gospodarczego na działce gruntu o powierzchni mniejszej niż 500 m2, w myśl art. 28 ustawy - Prawo budowlane, wymagają pozwolenia na budowę. Organ pierwszej instancji stwierdził także, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, budowa przedmiotowego budynku byłaby możliwa na podstawie zgłoszenia jedynie wówczas, gdyby miał on powstać na działce o powierzchni nie mniejszej niż 500 m2.

W odwołaniu od powyższej decyzji D. i F. R. stwierdzili, że obiekt budowlany objęty zgłoszeniem jest pierwszym obiektem, który inwestorzy zamierzają wybudować na przedmiotowej działce. Stwierdzili także, iż w przepisie art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane nie ma zastrzeżenia, iż dotyczy on jedynie działek o powierzchni większej niż 500 m2. W ich ocenie, dopiero gdyby chcieli wybudować drugi obiekt budowlany na przedmiotowej działce, to wtedy - zgodnie z zastrzeżeniem zawartym w części końcowej tego przepisu, ich działka musiałaby mieć powierzchnię powyżej 500 m2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00