Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 października 2012 r., sygn. II SA/Op 370/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 października 2012 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Gminy Łubniany z dnia 26 kwietnia 2012 r., Nr XVI/116/12 w przedmiocie użyczenia nieruchomości gminnej 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2) określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

W dniu 26 kwietnia 2012 r. Rada Gminy Łubniany podjęła uchwałę nr XVI/116/12 w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Łubniany zgody na zawarcie kolejnej umowy użyczenia nieruchomości, położonej w [...] przy ul. [...] przeznaczonej na prowadzenie świadczeń pomocy społecznej. Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), na wniosek Wójta Gminy Łubniany.

W § 1 ww. uchwały udzielono zgody Wójtowi Gminy Łubniany na przedłużenie okresu trwania umowy użyczenia przedmiotowej nieruchomości, na czas nieokreślony. Wykonanie uchwały powierzono Wójtowi Gminy Łubniany po myśli § 2 uchwały. W § 3 postanowiono, że uchwała podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy, a na mocy § 4 uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

W skardze na powyższą uchwałę Wojewoda Opolski, działając na podstawie art. 93 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), wniósł o stwierdzenie jej nieważności z powodu istotnego naruszenia prawa.

W uzasadnieniu wywiódł, że z treści art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym, który został powołany w podstawie prawnej przedmiotowej uchwały, wynika upoważnienie dla rady gminy do wydawania uchwał w sprawach majątkowych gminy przekraczających zakres zwykłego zarządu określających zasady nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Ustawodawca ponadto postanowił, że do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy. Stąd możliwość podjęcia ostatniej ze wskazanych uchwał istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy rada gminy nie określiła zasad gospodarowania mieniem gminnym przez organ wykonawczy, co oznacza, że gospodarowanie tym mieniem po określeniu przez radę gminy zasad należy do wójta, burmistrza, prezydenta. Dodał, że w wyniku nowelizacji art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ww. ustawy dokonanej na mocy art. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 173. poz. 1218), która w omawianym zakresie weszła w życie dnia 22 października 2007 r., nałożono na radę gminy dodatkowo obowiązek podjęcia uchwały również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Akceptując stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu odnoszące się do kompetencji organów gminy wynikających z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym zaprezentowane w wyroku z dnia 25 września 2008 r. (sygn. akt II SA/Op 247/08) podał, że taka uchwała ma charakter kierownictwa wewnętrznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00