Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 października 2012 r., sygn. I SA/Go 573/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Oracz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2012 r. sprawy ze skargi D.T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

D.T., reprezentowany przez pełnomocnika będącego adwokatem wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] o odmowie uchylenia decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...].

Z akt administracyjnych wynika następujący stan sprawy.

Skarżący zgłosił [...] stycznia 2005 r. do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu zakupiony w Szwajcarii samochód osobowy marki [...], rok produkcji 2000, o pojemności silnika 1.242 cm³, deklarując kwotę 400,00 CHF jako wartość celną importowanego towaru. Organ celny z pomocą szwajcarskich władz celnych dokonał weryfikacji załączonego do zgłoszenia celnego rachunku zakupu pojazdu. W wyniku weryfikacji strona szwajcarska poinformowała, że firma sprzedawcy nie istnieje, więc nie mogła ona sporządzić rachunku przedłożonego ze zgłoszeniem celnym. Jako załącznik do wyniku weryfikacji przekazano natomiast kopię faktury z dnia [...] stycznia 2005 r., zgodnie z którą importowany przez skarżącego pojazd został sprzedany za kwotę 3.500,00 CHF. W związku z powyższym w styczniu 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie celne, zakończone wydaniem w dniu [...] czerwca 2007 r. decyzji, w której określił wartość celną importowanego pojazdu na kwotę 9.408,00 zł przyjmując, że cena faktycznie należna wynosiła 3.500,00 CHF. Rozstrzygnięcie obejmowało ponadto określenie kwoty długu celnego podlegającego retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu. Strona odwołała się od powyższej decyzji. Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] października 2007 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Na decyzję organu odwoławczego została wniesiona skarga, po rozpoznaniu której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 5 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Go 1092/07) uchylił zaskarżony akt. Sąd w swoich wskazaniach nakazał organom celnym przeprowadzenie uzupełniającego postępowania dowodowego celem wyjaśnienia okoliczności związanych z rachunkiem, przekazanym przez szwajcarskie władze celne przy weryfikacji dokumentu transakcyjnego, który skarżący przedłożył przy zgłoszeniu celnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00