Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 października 2012 r., sygn. I SA/Go 572/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Jacek Niedzielski Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Kołodziej-Kobierowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2012 r. sprawy ze skargi D.T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę.
Uzasadnienie
D.T. reprezentowany przez pełnomocnika będącego adwokatem wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję tego organu z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] o odmowie uchylenia w wyniku wznowienia postępowania ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2010 r.
Z akt administracyjnych wynika następujący stan sprawy: Skarżący zgłosił [...] stycznia 2005 r. do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu zakupiony w Szwajcarii samochód osobowy marki [...], rok produkcji 2000, o pojemności silnika 1.242 cm³, deklarując kwotę 400,00 CHF jako wartość celną importowanego towaru. Organ celny z pomocą szwajcarskich władz celnych dokonał weryfikacji załączonego do zgłoszenia celnego rachunku zakupu pojazdu. W wyniku weryfikacji strona szwajcarska poinformowała, że firma sprzedawcy nie istnieje, więc nie mogła ona sporządzić rachunku przedłożonego ze zgłoszeniem celnym. Jako załącznik do wyniku weryfikacji przekazano natomiast umowę sprzedaży z dnia [...] stycznia 2005 r., zgodnie z którą importowany przez skarżącego pojazd został sprzedany za kwotę 3.500,00 CHF. W związku z powyższym w styczniu 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie celne, zakończone wydaniem w dniu [...] czerwca 2007 r. decyzji, w której określił wartość celną importowanego pojazdu na kwotę 9.408,00 zł przyjmując, że cena faktycznie należna wynosiła 3.500,00 CHF. Rozstrzygnięcie obejmowało ponadto określenie kwoty długu celnego podlegającego retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu. Strona odwołała się od powyższej decyzji. Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] października 2007 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.