Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 października 2012 r., sygn. II SA/Bd 568/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 października 2012 r. sprawy ze skargi M. R., J. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] Wójt Gminy [...] na podstawie art. 93 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm., dalej zwanej u.g.n.) oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi [...] i [...], uchwalonego uchwałą Nr [...] Rady Gminy [...] z dnia [...] listopada 2008 r. (opubl. w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] nr [...] z dnia [...] lutego 2009 r., poz. [...]) po ponownym rozpatrzeniu wniosku J. i M. R., o zaopiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości oznaczonej numerem działki [...] w [...], zaopiniował negatywnie proponowany, przedstawiony na mapie ze wstępnym projektem, podział nieruchomości oznaczonej w katastrze numerem działki [...] w obrębie ewidencyjnym [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że przedmiotowa nieruchomość położona jest w granicach obowiązywania w/w planu miejscowego. Obowiązujący plan dopuszcza inny, niż wskazany na rysunku planu, podział nieruchomości przy zachowaniu zasad zawartych dla poszczególnych jednostek planistycznych wymienionych w § 11. Proponowany podział nieruchomości nie jest tożsamy z rysunkiem planu - rysunek planu nie przewiduje podziału przedmiotowej nieruchomości, należało zatem sprawdzić czy zachowane zostały zasady podziału określone dla jednostki planistycznej [...], w obszarze której położona jest nieruchomość.

W ust. 3 § 11 ustalone zostały warunki podziału, innego niż na rysunku planu, m.in. na terenie oznaczonym [...]. Plan dopuszcza tu możliwość wtórnego podziału istniejących działek przy spełnieniu określonych warunków, w szczególności każda nowo wydzielona działka musi mieć bezpośredni dostęp do istniejącej lub wyznaczonej w planie drogi publicznej. O charakterze drogi publicznej nie decyduje własność nieruchomości. To, że jakaś nieruchomość stanowi własność gminy, nie powoduje, że jest ona publiczną drogą gminną. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz.115 ze zm.) w art. 2 ust. 1 pkt 4 wskazuje drogę gminną jako drogę publiczną, a ustalenie przebiegu istniejących dróg gminnych następuje, zgodnie z art. 7 ust. 3 tejże ustawy, w drodze uchwały rady gminy. Dnia [...] kwietnia 2003 r. uchwałą nr [...] Rada Gminy [...] zaliczyła do kategorii dróg gminnych (zgodnie z ówczesnym brzmieniem przepisu ustawy o drogach publicznych) wymienioną na pozycji [...] ul. [...] o całkowitej długości [...] km. Zgodnie z załącznikiem do wyżej wymienionej uchwały, jak wynika z wyjaśnień Kierownika Zarządu Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w [...], zaliczenie do kategorii dróg gminnych dotyczyło już urządzonej drogi usytuowanej na działce oznaczonej numerem [...], zwyczajowo zwanej [...]. Równolegle w tym czasie obowiązywała uchwała Rady Gminy [...] nr [...] z dnia [...] kwietnia 1999 r. w sprawie nadania nazwy ul. [...] projektowanej drodze w naonczas obowiązującym planie miejscowym między innymi na istniejących dziś działkach [...] i [...]. Ponieważ stan taki prowadził do nieporozumień i bezzasadnych roszczeń, Rada Gminy [...] w uchwale nr [...] z dnia [...] grudnia 2011 r. nadała nazwę [...] istniejącej (i zaliczonej do kategorii dróg gminnych) drodze zlokalizowanej na działce [...], sankcjonując nazwę zwyczajową, jednocześnie uchylając uchwałę Rady Gminy [...] nr [...] z dnia [...] kwietnia 1999 r. Obecnie istnieje klarowny stan prawny, w którym zarówno uchwała o zaliczeniu do kategorii dróg publicznych ul. [...], jak i samo nadanie ulicy nazwy [...] dotyczą tej samej nieruchomości oznaczonej numerem działki [...] w [...]. Nie ulega wątpliwości, że dzielona nieruchomość oznaczona numerem działki [...] nie posiada dostępu do drogi gminnej - ul. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00