Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 września 2012 r., sygn. I SA/Wr 854/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Katarzyna Borońska, Sędziowie: Sędzia WSA - Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant: Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 września 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia [...] kwietnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organem podatkowym
1.1. Przedmiotem postępowania jest skarga A sp. z o.o. we W. (dalej jako: skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. W skierowanym do Ministra Finansów wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżąca przedstawiła stan faktyczny, według którego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi szkoleniowe. Uczestnikom szkolenia, jako jego organizator, zapewnia również w marę potrzeby noclegi
i wyżywienie. Koszty tych świadczeń stanowią wówczas składnik ceny za szkolenie, przy czym jak podkreśliła, zarówno oferta szkoleniowa, jak i zamówienie dotyczące konkretnego szkolenia stanowią jednolitą, niepodzielną usługę. Za ujętą w ten sposób usługę szkoleniową skarżąca wystawia następnie fakturę VAT z 23% stawką VAT.
Przedstawiając powyższe skarżąca sformułowała pytanie, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług hotelowych oraz gastronomicznych na potrzeby szkolenia?.
Następnie skarżąca przedstawiła własne stanowisko w sprawie, wskazując, że nabywane przez nią usługi hotelarskie i gastronomiczne są wykorzystywane bezpośrednio do wykonywania usług opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma wobec tego podstaw, by ograniczać, bądź wyłączać w stosunku do niej prawo do odliczenia naliczonego VAT. Zwłaszcza, że pozbawienie tego prawa oznacza naruszenie zasady neutralności VAT, stanowiącej fundamentalną cechę tego podatku.