Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 września 2012 r., sygn. I SA/Po 410/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2012 r. sprawy ze skargi X.Y. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwrotu kwoty dotacji oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta [...] w decyzji z dnia [...] października 2011r. nr [...] skierowanej do X.Y. (dalej: zobowiązana, skarżąca), wydanej na podstawie art. 60 pkt 1, 61 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 3 pkt 4, art. 67 i art. 252 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 - dalej: "ustawa o finansach publicznych"), określił przypadającą do zwrotu kwotę dotacji pobranej w nadmiernej wysokości na 7.762,00 zł i nałożył obowiązek jej zwrotu. Z uzasadnienia decyzji wynika, że zobowiązana prowadzi działalność pod nazwą Szkoły Niepubliczne "X" - Technikum Uzupełniające, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Policealną. W listopadzie 2010 r. Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w [...] przeprowadził kontrolę w wyniku której ustalił, że liczba uczniów wykazywana przez zobowiązaną w poszczególnych miesiącach (i stanowiąca podstawę obliczania dotacji) była w mniejsza niż liczba wynikająca z wpisów w księdze uczniów. W sumie różnica pomiędzy liczbą uczniów, na których pobrano dotację - zgodnie z comiesięcznymi informacjami zobowiązanej - a liczbą wykazaną w księdze uczniów wynosiła [...] ([...] w Technikum Uzupełniającym, [...] w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym i [...] w Szkole Policealnej). Skutkiem zawyżenia liczby uczniów doszło do pobrania dotacji w kwocie wyższej niż wynikająca z obowiązujących przepisów. Wysokość nienależnie pobranej dotacji została określona na [...] zł

W odwołaniu od decyzji X.Y. podała, że jakkolwiek w niektórych miesiącach liczba uczniów, na których pobrano dotację, istotnie była wyższa od zapisów w księdze uczniów, to jednak w innych miesiącach była niższa i w ostatecznym rozliczeniu rozbieżności wypadły na niekorzyść szkół. W szczególności stwierdziła, że nie może być mowy o pobraniu dotacji w nadmiernej wysokości skoro oprócz rozbieżności wykazanych w decyzji (zawyżenia liczby uczniów w stosunku do wpisów w księdze uczniów) wystąpiły również różnice innego rodzaju (zaniżenia liczby wykazanych uczniów w stosunku do zapisów w księdze). Co więcej, błędy które popełniła na swoją niekorzyść zdecydowanie przeważały: gdyby prawidłowo wykazała wszystkich uczniów zapisanych w księgach, kwota dotacji musiałaby być wyższa niż faktycznie wypłacona. Ponadto podała, że ma zastrzeżenia co do sposobu liczenia przez Starostę roku szkolnego w trzysemestralnej szkole policealnej bowiem bezpodstawnie przy udzielaniu dotacji skraca rok szkolny do 17 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00