Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 września 2012 r., sygn. I SA/Kr 785/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 785/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 września 2012r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędziowie: WSA Ewa Michna, WSA Nina Półtorak, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2012r., sprawy ze skargi E.B., przy uczestnictwie M.B., W. B. , M. B. i A. C., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 3 kwietnia 2012r. Nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012r., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. określa, że wymienione w pkt I decyzje nie mogą być wykonane do chwili prawomocności wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 100 zł ( sto złotych).

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 stycznia 2012 r. nr [...] Prezydent Miasta K. ustalił E.B., W.B., A.C., M.B., M. B. oraz R. B. podatek od nieruchomości za 2012 r. w kwocie 264,00 zł,

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazał, że wymiaru podatku dokonał na podstawie formularza "Informacja o nieruchomościach osób fizycznych" i danych z ewidencji gruntów i budynków.

W odwołaniu od tej decyzji E.B. wskazał, że grupa osób wymienionych w decyzji, tj. E., R. i M. B. od 4 lat nie władają przedmiotową nieruchomością, ponieważ dokonano bezprawnego zajęcia części nieruchomości poprzez wymianę zamków w drzwiach i zamknięcie bram w ogrodzeniu. Ponadto, odwołujący podniósł, że nie jest dla niego jasne użyte w decyzji określenie "ustalam podatek od nieruchomości dla osób wymienionych w osnowie decyzji", a w szczególności, czy chodzi o całą grupę, czy też osoby indywidualne. Niezrozumiałym jest także dla niego sposób naliczenia przedmiotowego podatku. Kluczowe powinno być postanowienie Sądu Rejonowego, który orzekł o stwierdzeniu nabycia spadku. Nieruchomość ma przy tym 672,0 m2, w tym budynek mieszkalny 100,0 m2. Niewiadomym jest dla niego także, w jaki sposób wyliczono wielkość podatku, ponieważ nie figuruje tam ilość osób zobowiązana do tak wyliczonej kwoty podatku, a poza tym przyjęte wielkości powierzchni nieruchomości i powierzchnia budynku mieszkalnego nie odpowiadają ilości osób będących spadkobiercami. W ocenie odwołującego się należy podzielić należne zobowiązanie między poszczególnych podatników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00