Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 września 2012 r., sygn. II SA/Bd 601/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Renata Owczarzak sędzia WSA Małgorzata Włodarska Protokolant Paweł Staniszewski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 września 2012 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu na uchwałę Rady Gminy Radomin z dnia 28 lutego 2012 r. nr XXI/100/12 w przedmiocie opłat za świadczenia udzielone przez oddział przedszkolny 1. stwierdza nieważność § 3 i § 4 ust. 3 zaskarżonej uchwały, 2. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w części określonej w pkt 1 wyroku 3. w pozostałej części skargę oddala.

Uzasadnienie

Dnia 28 lutego 2012 r. Rada Gminy Radomin, działając na podstawie art. 5c pkt 1, art. 6 ust. 2 oraz art. 14 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r.

o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm., dalej zwana u.s.o.) podjęła uchwałę Nr XXI/100/12 w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem, rozstrzygając między innymi w § 2, że w czasie przekraczającym wymiar, o którym mowa w § 1 (tj. 5 godzin dziennie), realizowane są świadczenia wykraczające poza realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego. W ramach tych zajęć realizowana jest opieka i zajęcia wspierające prawidłowy rozwój dziecka, a w szczególności: zabawy twórcze: muzyczne, plastyczne, teatralne i inne rozwijające zdolności dzieci, gry i zabawy ruchowe w sali lub na świeżym powietrzu; spacery, wycieczki, zajęcia z rytmiki, zajęcia z języka angielskiego. W § 3 uchwalono, że za świadczenie, o którym mowa w § 2 ustala się stawkę opłaty w wysokości 1,70 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Z kolei w § 4 ust 1 stwierdzono, że w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza więcej niż jedno dziecko z danej rodziny, wówczas na wniosek rodziców (opiekunów prawnych), opłata o której mowa w § 3 może ulec obniżeniu o 50% za drugie i każde następne dziecko. W myśl § 4 ust. 2 opłata, o której mowa w § 3 zostaje obniżona w przypadkach określonych w ust. 1 w uzasadnionych sytuacjach, w szczególności dla rodzin spełniających kryterium dochodowe określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), przy czym zgodnie z ust. 3 decyzję o obniżeniu opłaty dla rodzin wymienionych w ust. 1 podejmuje dyrektor szkoły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00