Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 2743/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Staniszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi K. B. na interpretację indywidualną Minister Finansów z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca - K. B. w dniu [...] marca 2011 r. złożyła wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakresie opodatkowania kwoty pieniężnej przyznanej na podstawie ugody sądowej. Skarżąca przedstawiła następujący stan faktyczny:
Od [...] stycznia 2010 r. Skarżąca była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w kancelarii na stanowisku prawnika. Dnia [...] marca 2010 r. zawarła z kancelarią porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Po [...] marca 2010 r. okazało się, że w dniu zawarcia ww. porozumienia Skarżąca była w ciąży. W dniu [...] czerwca 2010 r. Skarżąca wystosowała do kancelarii oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli z dnia [...] marca 2010 r. o rozwiązaniu stosunku pracy złożonego pod wpływem błędu, dążąc do ponownego zatrudnienia w kancelarii. Skarżąca stwierdziła, iż podpisała porozumienie będąc już w stanie ciąży oraz uzyskała świadomości o tym fakcie dopiero po jego podpisaniu. Zgłosiła następnie gotowość do pracy i wniosła o dopuszczenie jej do pracy. Kancelaria odmówiła uznania, że oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu. Według posiadanych przez kancelarię informacji, Skarżąca w dniu zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, tj. w dniu [...] marca 2010 r., wiedziała, że jest w ciąży.
Skarżąca [...] sierpnia 2010 r. wniosła do Sądu Rejonowego W. [...] Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych pozew, kwestionując rozwiązanie umowy o pracę i wnosząc o świadczenia rekompensujące ten fakt, tj. o ustalenie istnienia stosunku pracy i dopuszczenie do pracy oraz o wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy z uwagi na brzmienie art. 47 zd. 2 i art. 177 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm., dalej: k.p.). W toku postępowania strony zawarły [...] lutego 2011 r. ugodę przed Sądem Rejonowym W. w W. [...] Wydziałem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sygn. akt [...]. Kancelaria na podstawie ugody sądowej zobowiązała się zapłacić na rzecz Skarżącej 7,5-krotność wynagrodzenia, tj. kwotę 81.000 zł brutto tytułem zaspokojenia wszelkich roszczeń, wynikających ze stosunku pracy oraz z rozwiązania stosunku pracy, a w szczególności odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, przywróceniem do pracy i wynagrodzeniem za czas pozostawania bez pracy.