Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. II SA/Wa 841/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Grochowska-Jung (sprawozdawca), Sędziowie WSA Ewa Marcinkowska, Janusz Walawski, Protokolant, referent stażysta Katarzyna Skurzyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2012 r. sprawy ze skargi M. R. - przedstawiciela ustawowego małoletniego L. R. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] stycznia 2012 r. 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...], którą odmówił przyznania M. R. - przedstawicielce ustawowej L. R. - renty rodzinnej w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu podał, że świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą, ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek, podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, a powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. Tymczasem w rozpoznawanej sprawie skarżąca na przestrzeni 44 lat życia (na dzień ustalenia całkowitej niezdolności do pracy) udokumentowała 11 lat, 10 miesięcy i [...] dni okresów składkowych i nieskładkowych oraz 8 lat, 3 miesiące i [...] dni ubezpieczenia rolniczego. W świadczeniach przypadających przed powstaniem całkowitej niezdolności do pracy zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych, wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwyczajnym, udokumentowano 3 lata, 9 miesięcy i [...] dni okresów składkowych i nieskładkowych oraz opłaconych składek na ubezpieczenie rolnicze. Ponadto organ podał, że w okresie od [...] października 2001 r. do [...] sierpnia 2007 r. wystąpiła przerwa w ubezpieczeniu. Wskazana przez skarżącą okoliczność, iż w okresie od listopada 2002 r. do sierpnia 2007 r. ojciec dziecka przebywał w zakładzie karnym, nie może być uznana za szczególną okoliczność, bowiem nie była to okoliczność niezależna od woli ww. lecz wynikała ze świadomego naruszenia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00