Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. III SA/Wa 2789/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2012 r. sprawy ze skargi E. L. i S. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji w zakresie podatku od nieruchomości na 2011 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] stycznia 2011r. Prezydent W. ("Prezydent Miasta") na kwotę 259 zł ustalił Skarżącym - E. L. i S. L., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2011r. Za przedmiot opodatkowania przyjął nieruchomość położoną w W. (ul. [...]), składającą się z gruntu, budynku mieszkalnego (mieszkania), miejsca postojowego i piwnicy.

W odwołaniu od tej decyzji Skarżący wniósł o jej uchylenie w części dotyczącej miejsca postojowego oraz o określenie korekt podatku za lata 2009-2011, z uwzględnieniem poprawnego naliczenia podatku z tytułu wyłącznego użytkowania miejsca postojowego nr [...] o rzeczywistej powierzchni 15 m2, jako miejsce pomocniczego związanego z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych oraz pozostałej powierzchni 10,51 m2, wynikającej z posiadanego udziału i użytkowanej części wspólnej garażu.

Decyzją z [...] lipca 2011r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. ("SKO") decyzję organu pierwszej instancji uchyliło w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania przez ten organ.

Wyjaśniło, że w świetle art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 ze zm.) - dalej: "u.p.o.l.", małżonków traktuje się tak jak innych współwłaścicieli, których obciąża solidarny obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Oznacza to, że w decyzji wymiarowej dotyczącej nieruchomości wspólnej sporządzonej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach powinni być wykazani jako podatnicy oboje małżonkowie, podatek winien być podany w jednej kwocie, zaś każdy z małżonków winien otrzymać decyzję. Wymierzanie podatku od nieruchomości w jednej decyzji doręczonej dowolnemu małżonkowi jest zatem niezgodne z wymogami Ordynacji podatkowej, nie tylko w zakresie doręczeń, ale również oznaczania stron postępowania podatkowego i określania odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe podatników będących małżonkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00