Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lipca 2012 r., sygn. I SA/Kr 731/12

 

Sygn. akt I SA/Kr 731/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 6 lipca 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2012 r., sprawy ze skarg G. S.A. w W., na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 7 marca 2012 r. Nr[...], [...],, [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009, 2010 oraz 2011 rok, - skargi oddala -

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia 7 marca 2012 r. nr: [...], [...] oraz [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzje Prezydenta Miasta z dnia 28 listopada 2011 r. Znak: [...], [...] i [...] w przedmiocie określenia "G" S.A. w W. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości, odpowiednio za lata: 2009, 2010 i 2011.

W uzasadnieniu decyzji, organ odwoławczy uznał, że dwa przydomowe zbiorniki (LPG) na gaz ziemny stanowiące część instalacji gazowej są własnością spółki prowadzącej działalność gospodarczą i stanowią urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane. Zgodnie zatem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Z doręczonych przez "G" S.A. umów na wykonanie instalacji sieci gazowych oraz dostawy gazu luzem zawartych z klientami wynika, że przedmiotowe zbiorniki są wydzierżawione przez spółkę, zaś klient jest zobowiązany do używania instalacji zbiornikowej i podziemnego zbiornika na gaz zgodnie z jego przeznaczeniem oraz wykorzystywania gazu na potrzeby związane z ogrzewaniem pomieszczeń mieszkalnych. Przedmiotowe zbiorniki na gaz wchodzą w skład instalacji gazowej (grzewczej) zapewniającej możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych).

Ustawodawca definiując w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego pojęcie urządzenia budowlanego określa trzy jego cechy, które muszą być spełnione łącznie. Musi to być urządzenie związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem o cechach przyłączy i urządzeń instalacyjnych. Zdaniem Kolegium nie budzi wątpliwości, że przedmiotowe podziemne zbiorniki są związane z obiektem budowlanym. Wykorzystywane są one bowiem jako element instalacji grzewczej budynków a więc zapewniają możliwość użytkowania obiektów zgodnie z przeznaczeniem. Mieszczą się one również w kryterium obejmującym przyłącza i urządzenia instalacyjne o których mowa w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego. Aby uznać zbiornik LPG za urządzenie należy wziąć pod uwagę funkcję (przeznaczenie) tego urządzenia. Celem zamontowania zbiorników było magazynowanie gazu wykorzystywanego przez instalację grzewczą domu. Stanowią one uzupełnienie instalacji grzewczej, a fizyczne usytuowanie zbiornika nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00