Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 października 2011 r., sygn. I SA/Gl 1200/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Organiściak (spr.), Sędziowie WSA Bożena Suleja, Krzysztof Winiarski, Protokolant Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2011r. sprawy ze skargi A S.A. w J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ( [...]) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 3) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] roku (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej SKO lub Kolegium), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zm., dalej Ordynacja podatkowa lub Op.) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy O. z dnia [...] roku (nr [...]) określającą A S.A. w O. - A S.A. (dalej zwana Spółką) wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 rok.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż powołaną wyżej decyzją organ pierwszej instancji określił A S.A. z siedzibą O., ul. [...] wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 rok w kwocie [...] złotych. Po dokonaniu rozliczenia uregulowanych wpłat różnica pomiędzy podatkiem należnym a deklarowanym wyniosła [...] złotych. Organ pierwszej instancji stwierdził m. in., że obiekty budowlane i urządzenia budowlane zlokalizowane w wyrobisku górniczym są budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a jako budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Organ podatkowy pierwszej instancji podkreślał, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie jest natomiast wyrobisko górnicze rozumiane jako przestrzeń wybrana robotami górniczymi, a jedynie obiekty budowlane znajdujące się w tym wyrobisku i służące wydobywaniu kopalin, nazywane często (także w ewidencji środków trwałych - jako budowle) jako zespół urządzeń i instalacji technicznych stanowiących obiekt budowlany - wyrobiskiem górniczym.