Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 1110/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant referent stażysta Paweł Jurczyński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi K. M.K. spółka jawna z siedzibą w W. (obecnie K. sp. z o.o. z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca - K. M.K. sp. j. w W., [...] grudnia 2008 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m. in. odzyskiwanie długów i zakup wierzytelności na własną rzecz. Ponieważ Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług ("PKWiU") nie wyodrębnia usługi nabycia wierzytelności, należy przyjąć, że w zakresie, w jakim nabycie wierzytelności może być traktowane jako świadczenie usług (element świadczenia usług), dotyczyć to będzie usług obrotu wierzytelnościami, ściągania długów i factoringu. Usługi te sklasyfikowane są wspólnie jako usługi pośrednictwa finansowego (65.23.10-00.00).
Skarżąca zadała pytanie, czy od zakupu wierzytelności na własną rzecz winna uiszczać podatek od towarów i usług, czy też jest zwolniona z tego podatku?
W jej ocenie, zakup taki, jako umowa pośrednictwa finansowego, jest usługą zwolnioną z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej: "u.p.t.u.", wymienioną w pkt 3 załącznika nr 4 do tej ustawy. Nabywając wierzytelności wyłącznie za cenę zakupu, Skarżąca nie świadczy przy tym jakichkolwiek usług, co oznacza, że świadczy usługę obrotu wierzytelnościami inną niż factoring.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right