Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 1110/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant referent stażysta Paweł Jurczyński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi K. M.K. spółka jawna z siedzibą w W. (obecnie K. sp. z o.o. z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca - K. M.K. sp. j. w W., [...] grudnia 2008 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m. in. odzyskiwanie długów i zakup wierzytelności na własną rzecz. Ponieważ Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług ("PKWiU") nie wyodrębnia usługi nabycia wierzytelności, należy przyjąć, że w zakresie, w jakim nabycie wierzytelności może być traktowane jako świadczenie usług (element świadczenia usług), dotyczyć to będzie usług obrotu wierzytelnościami, ściągania długów i factoringu. Usługi te sklasyfikowane są wspólnie jako usługi pośrednictwa finansowego (65.23.10-00.00).

Skarżąca zadała pytanie, czy od zakupu wierzytelności na własną rzecz winna uiszczać podatek od towarów i usług, czy też jest zwolniona z tego podatku?

W jej ocenie, zakup taki, jako umowa pośrednictwa finansowego, jest usługą zwolnioną z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej: "u.p.t.u.", wymienioną w pkt 3 załącznika nr 4 do tej ustawy. Nabywając wierzytelności wyłącznie za cenę zakupu, Skarżąca nie świadczy przy tym jakichkolwiek usług, co oznacza, że świadczy usługę obrotu wierzytelnościami inną niż factoring.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00