Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. I SA/Kr 548/12
0Sygn. akt I SA/Kr 548/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 czerwca 2012r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędziowie: WSA Maja Chodacka, WSA Grażyna Firek (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2012r., sprawy ze skargi R.A., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 9 stycznia 2012r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, iż zaskarżona interpretacja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) .
Uzasadnienie
W interpretacji indywidualnej znak[...], wydanej dnia 9 stycznia 2012r. na podstawie art. 14b § 1 i § 6 o.p., Minister Finansów uznał stanowisko R. A. odnośnie podatku od towarów
i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z likwidacją szkód za nieprawidłowe.
Organ przedstawił stan faktyczny, opisany we wniosku. Zgodnie z nim wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - likwidację szkód dla towarzystw ubezpieczeniowych. Traktuje ją jako element pomocniczy do wykonywania usługi ubezpieczeniowej. Na świadczone usługi wystawia faktury ze stawką - zwolniony. Do końca 2010r. usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych były zwolnione od podatku jedynie wówczas, gdy były świadczone przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej. Wnioskodawca korzystał z tego zwolnienia. Od 1 stycznia 2011r. ustawa o podatku od towarów i usług uległa zmianie, a towarzystwa ubezpieczeniowe przekazały wytyczne, aby dalej wystawiać faktury bez VAT.
W uzupełnieniu R. A. wskazał, że wykonuje czynności na rzecz i w imieniu zakładów ubezpieczeniowych. Likwidacja szkód jest odrębnym, właściwym i niezbędnym elementem usługi ubezpieczeniowej. Podatnik nie jest ubezpieczycielem i ubezpieczającym, a likwidację szkody zleca mu zakład ubezpieczeń. Między nim a poszkodowanym nie istnieje żaden stosunek. Według wnioskodawcy, zwolnienie z podatku od towarów i usług nadal obowiązuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 i ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right