Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Gl 341/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2012 r. w sprawie ze skargi Spółki [A] w S. na akt Burmistrza Miasta i Gminy S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości 1. stwierdza nieważność zaskarżonego aktu i orzeka, że nie podlega on wykonaniu w całości; 2. zasądza od Burmistrza Miasta i Gminy S. na rzecz skarżącej Spółki kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r., działając na podstawie art. 26 ust. 1 i 4 ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.), Zarząd Spółki [A] w S. zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy S. o wyrażenie zgody na sprzedaż B. O. działki gruntu nr 1 stanowiącej własność Spółki. Do wniosku dołączono m.in. odpis uchwały Ogólnego Zebrania Członków Spółki z dnia [...] r. i odpis części stron protokołu z zebrania, na którym ww. uchwała została podjęta.
Pismem z dnia [...] r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy S. odmówił wyrażenia zgody na zbycie ww. działki. W uzasadnieniu podniósł, iż analiza trybu postępowania przy podejmowaniu Uchwały Ogólnego Zebrania Członków Spółki [A] w S. z dnia [...] r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działki gruntu B. O., daje podstawę do stwierdzenia, że nie został zachowany należyty tryb postępowania. Z załączonego do wniosku protokołu z Ogólnego Zebrania wynika, iż obecnych na sali uprawnionych do głosowania na Zebraniu było 59 osób. Tymczasem uchwały na Zebraniu, w tym ww. uchwała, według protokołu były podejmowane różną ilością głosów (47, 36, 37,35). Protokół zawiera też stwierdzenia, że uchwały zapadały "jednogłośnie", bez wskazania wyniku głosowania, odzwierciedlającego proporcje głosów "za", i "przeciw". Nieprawidłowa jest też zawarta w Protokole adnotacja "uchwała została przyjęta (1 wstrzymujący się)". Liczba oddanych głosów - ( 36), przy uchwaleniu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działki gruntu B. O., nie pokrywająca się z liczbą osób obecnych na sali uprawnionych do głosowania (59), bez podania w protokole przyczyny występującej różnicy, nie pozwala stwierdzić, czy podjęcie ww. uchwały nastąpiło w sposób prawidłowy. Odnośnie z kolei merytorycznej oceny możliwości zbycia przedmiotowej działki gruntu, organ opierając się na prawomocnej decyzji Wojewody [...] [...] z dnia [...] r., umarzającej - jako bezprzedmiotowe - postępowanie w sprawie ustalenia wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, wykazu obszarów gospodarstw przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie oraz ustalenia, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, stwierdził, iż brak decyzji wydanej na podstawie art. 8 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, jak również brak podstaw prawnych do jej wydania stanowi dla Spółki [A] w S. przeszkodę dla obrotu prawnego działki gruntu określonej w ww. uchwale.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right