Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r., sygn. VI SA/Wa 635/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2012 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia nie wyraził zgody na przeprowadzenie leczenia operacyjnego polegającego na usunięciu naczyniaka tętniczo-żylnego umiejscowionego w tylnej części prawego wzgórza mózgu u P. K. (skarżącego) w Klinice Zagranicznej [...] w Niemczech.

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Przedmiotem wniosku przekazanym przez [...] Oddział NFZ Prezesowi NFZ, w części I w pkt 2.1. jest przeprowadzenie poza granicami kraju leczenia lub badań diagnostycznych, których nie przeprowadza się w Polsce. Wniosek dotyczył przeprowadzenia leczenia operacyjnego polegającego na usunięciu naczyniaka tętniczo-żylnego, umiejscowionego w tylnej części prawego wzgórza mózgu, w Klinice Zagranicznej. Zgodnie z zawartą w części II wniosku opinią lekarza wnioskującego - dr. hab. n.med. K. Z., specjalisty neurochirurga z Kliniki Neurochirugii z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w [...], u skarżącego rozpoznano zniekształcenie tętniczo-żylne głębokich struktur prawego płata potylicznego mózgu wielkości ok. 3x2 cm. Pacjent przeszedł dwukrotnie krwawienie samoistne śródmózgowe z przebiciem do układu komorowego. Jak wynika z dołączonej do wniosku dokumentacji medycznej, skarżący od 2005 r. leczony jest w krajowych zakładach opieki zdrowotnej. W listopadzie 2005 r. u chorego, z powodu ostrego wodogłowia pokrwotocznego, założono drenaż komorowy zewnętrzny, następnie podjęto próbę embolizacji wewnątrznaczyniowej zniekształcenia - bez powodzenia, w końcu zastosowano radioterapię stereotaktyczną fotonami 6 MV obszaru malformacji naczyniowej prawego płata części potylicznej mózgu. Jak wynika z powyższej opinii, malformacja naczyniowa grozi kolejnymi krwotokami śródmózgowymi, co może być zagrożeniem dla zdrowia, jak i życia chorego. W związku z powyższym, zdaniem lekarza wnioskującego, pacjent powinien zostać poddany chirurgicznemu usunięciu zniekształcenia, celem uniknięcia kolejnych krwotoków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00