Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 maja 2012 r., sygn. II SA/Po 1002/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 maja 2012 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2011 r. nr [...] w przedmiocie podziału nieruchomości; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego kwotę 200,- (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] 2011 r., nr [...] (znak: [...]) zatwierdził podział nieruchomości położonych w K. przy ul. W. i ul. K. stanowiących własność J. K., zaznaczonych w ewidencji gruntów i budynków - obręb Ł. - numerami działek:
- [...] o powierzchni 1,2105 ha , dla której w Sądzie Rejonowym w K. urządzona jest księga wieczysta o nr [...] na działki o nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...]ha i nr [...] o pow. [...]ha;
- [...] o powierzchni [...] ha , dla której w Sądzie Rejonowym w K. urządzona jest księga wieczysta o nr [...] na działki o nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...] ha i nr [...] o pow. [...] ha.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż celem podziału z urzędu opisanej nieruchomości jest wydzielenie działek o nr [...] i [...], przeznaczonych w świetle uchwały nr [...] Rady Miasta K. z dnia [...] 1999 r. w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta K. w granicach byłej strefy ochronnej H. A. pod drogę publiczną klasy drogi dojazdowej.
J. K., pismem datowanym na 5 lipca 2011 r. wniósł odwołanie od powyższej decyzji podnosząc, iż brak było podstaw do pozytywnego zatwierdzenia podziału nieruchomości. Ocena czy projekt podziału będzie realizował przeznaczenie nieruchomości wynikające z planu miejscowego powinna dotyczyć wszystkich powstałych w wyniku podziału działek a nie tylko części z nich. Strona podniosła, iż wyniku podziału powstaną działki, które nie będą się nadawały do prawidłowego gospodarowania. Zajęcie działki nr [...] od drogę skutecznie utrudni rolnicze wykorzystywanie działki [...] . Ponadto w ocenie strony, nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami gdyż droga, która ma powstać na wydzielonych działkach będzie miała małe znaczenie i będzie drogą o niskiej kategorii. Tym samym budowa przedmiotowej drogi nie jest inwestycją celu publicznego. Zdaniem strony organy, przed wydaniem decyzji o lokalizacji przedmiotowej drogi powinny były przeprowadzić konsultacje społeczne co do jej przebiegu.