Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 maja 2012 r., sygn. I SA/Gd 301/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Woźniak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2012 r. sprawy ze skargi M. Z. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 24 stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z 12 września 2011 r. odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego do majątku M. Z. na podstawie tytułów wykonawczych nr od [...] do [...] wystawionych przez wierzyciela Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w [...] Inspektorat w [...].

W uzasadnieniu postanowienia w pierwszej kolejności przedstawiono przebieg dotychczasowego postępowania i wskazano, że Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadzi postępowanie egzekucyjne do majątku M. Z. na podstawie tytułów wykonawczych nr od [...] do [...] wystawionych przez wierzyciela Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w [...] Inspektorat w [...]. Zawiadomieniem z dnia 29 kwietnia 2010 r. nr [...] dokonał zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną u dłużnika zajętej wierzytelności, innego niż organ rentowy lub bank (z tytułu nadpłaty).

M. Z. pismem z dnia 10 maja 2010 r. oświadczył, że nie uznaje zajętej wierzytelności z uwagi na fakt, że wpłacił należne składki objęte ww. tytułami wykonawczymi. Na dowód powyższego załączył kserokopie dowodów wpłat.

Naczelnik Urzędu Skarbowego potraktował powyższe pismo zobowiązanego jako zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej. Po uzyskaniu stanowiska wierzyciela, postanowieniem z dnia 12 października 2010 r. uznał za nieuzasadniony zarzut wykonania obowiązku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00