Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 maja 2012 r., sygn. II SA/Bd 1349/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: Sędzia WSA Anna Klotz Sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant: Krzysztof Olczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 maja 2012 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki 1. oddala skargę, 2. przyznaje ze Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy) na rzecz radcy prawnego D. M. 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej, udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
P. K. wniósł skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (zwanego dalej "Inspektorem Wojewódzkim") z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], którą to decyzją Inspektor Wojewódzki uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w N. (zwanego dalej "Inspektorem Powiatowym") z dnia [...] września 2011 r. nakazującą skarżącemu rozbiórkę samowolnie rozbudowanego budynku inwentarskiego o budynek gospodarczy zlokalizowany na działce nr [...] w miejscowości T., gmina K. i umorzył postępowanie organu pierwszej instancji.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
W wyniku kontroli dokonanej w dniu [...] lipca 2009 r. Inspektor Powiatowy stwierdził, że inwestor - skarżący na stanowiącej jego własność działce nr [...] położonej w miejscowości T., w kwietniu 2009 r. przystąpił do wykonywania robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę. W ramach tych robót skarżący dokonał częściowej rozbudowy (stan surowy otwarty) istniejącego budynku inwentarskiego o ściany przyziemia o wymiarach 8,79 m na 8,85 m. Rozbudowaną część przekryto drewnianą więźbą dachową (dach czterospadowy - kopertowy); na jednej z połaci wykonano pokrycie blachodachówki; nowo budowany budynek budowany jest w odległości 26 cm od istniejącego budynku inwentarskiego, a w ścianie budynku inwentarskiego pozostawione są strzępia do połączenia obu budynków.