Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Wr 126/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawodawca), Sędzia WSA Anetta Chołuj, Protokolant: Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2012 r. przy udziale sprawy ze skargi K. W. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu; III. zasądza na rzecz skarżącej od Ministra Finansów kwotę 457,00 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 14 października 2011r K. P. ( Wnioskodawczyni Podatniczka, Skarżąca) wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo- akcyjnej
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jest komandytariuszem w spółce z o.o,. Spółka ta (spółka przekształcana) zostanie przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną (SKA - spółka przekształcona) z udziałem wspólnika sp. z o.o. w charakterze komplementariusza oraz pozostałych wspólników sp. z o.o. SK, tj. komandytariuszy (także Wnioskodawczyni), w charakterze akcjonariuszy.
W związku z powyższym zadano pytanie, w jaki sposób podatnik, będący akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - osobą fizyczną będzie opodatkowywał dochody uzyskane z dywidendy.
Prezentując własny pogląd Wnioskodawczyni stwierdziła, że będąca akcjonariuszem SKA osoba fizyczna jest opodatkowana z tytułu udziału w zyskach SKA w ten sposób, iż przychodem podlegającym opodatkowaniu jest wartość wypłaconej lub należnej dywidendy, uzyskanej w "dniu dywidendy" i że jest to przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodała, iż akcjonariusz jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Wyłożyła, że w sytuacji, kiedy akcjonariusz nie uzyska w ciągu roku przychodu w postaci dywidendy (roszczenia o jej wypłatę) obowiązek uiszczenia zaliczki nie powstanie. Podkreśliła, iż powyższego nie zmienia fakt uzyskiwania w ciągu roku podatkowego przychodu przez samą SKA. Uzasadniając swoje stanowisko, Wnioskodawczyni powołał się na art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej: K.s.h.), art. 1 ust. 1-3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz art. 5b ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 5a pkt 6, art. 8 ust. 1 i 1a, art. 9a oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 i 3 u.p.d.o.f.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right